وال پست منقطع (صفر تا صد نحوه اجرای وال پست منقطع)

وال پست منقطع و نحوه ی اجرای اصولی آن از مواد بسیار مهم در ساختمان سازی بوده که موجب مقاوم سازی سازه می شود. 

دفتر مقررات ملی ساختمان و اعضای آن بعد از بررسی زلزله های پیش آمده و با بررسی نقاط ضعف ساختمان ها در اجرا با بررسی میدانی دست به ویرایش مباحث مقررات ملی می زنند تا در زلزله های آتی شاهد نقاط ضعف سازه و تخریب ساختمان ها نباشیم.

گروه عمران و معاری ریکو سازه در ابتدای مقاله در مورد این که چرا و چگونه آیین نامه و پیوست ششم آیین نامه 2800 مبنای اجرای وال پست را از حالت ساخت و اجرای وال پست با نبشی به صورت منقطع و سیستم جدید ویرایش کرد توضیحی بیان می کند پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

همچنین شما همراهان عزیز می توانید برای اطلاع از قیمت وال پست (گالوانیزه، منقطع، آماده) و محاسبه دستمزد (هزینه اجرای وال پست) با مشاورین گروه ریکو سازه در تماس باشید.

فهرست مطالب

وال پست منقطع جایگزین وال پست نبشی

اما فلسفه تغییر وال پست به صورت نبشی و جایگزین کردن آن با وال پست های منقطع در چه بود؟

در روش قدیم عده ای به صورت اشتباه فیلریا پر کننده پشت تیغه (یونولیت یا پشم سنگ) را به جای اینکه پشت خود تیغه کار کنند پشت نبشی های ثابت کار می کردند که عملا در زلزله عملکردی نداشت؛ ضمنا در سیستم قدیم خود تیغه ها مسلح نبودند که در والپست های منقطع U شکل  با توجه به سوراخ های لوبیایی در بال وال پست منقطع امکان مسلح کردن تیغه توسط میلگردهای بستر را فراهم می سازد.

همچنین وادار های میانی H شکل توسط وال پست های کشویی در زیر تیرها عملکرد غلطکی یا کشویی دارند و در روی سقف توسط جوش روی پلیت ها عملکرد مفصلی خواهند داشت که در سیستم قدیم این وادار ها به صورت ثابت در بالا و پایین اتصال داشتند.

وال پست اچ شکل

آموزش اجرای صفر تا صد اجرا والپست منقطع (جدید)

شرحی بر اصول نحوه اجرای والپست منقطع

شرح اجرای اصولی وال پست منقطع مطابق شکل زیر می باشد.

اجرای وال پست با ناودانی منقطع

والپست های کنار ستون در روش جدید به صورت منقطع مطابق پیوست ششم آیین نامه 2800 و نقشه های طراحی شده وال پست توسط محاسب محترم معمولا قطعه ای ناودانی شکل (اجرای وال پست با ناودانی منقطعبه ارتفاع 40 الی 50 سانتی متر با عرض جان به ضخامت تیغه چینی با در نظر گرفتن بادخور بین تیغه و وال پست و بال 7 سانتی متر که به صورت منقطع به ستون های سازه در سازه های بتنی بولت یا پیچ و رولپلاک و در سازه های فلزی جوش می شود.

معمولا 40 سانتی متری  آن پرمصرف تر هست مگر در شرایط خاص با نظر محاسب و ساختمان های با طراحی ویژه، اما برای ساختمان های متعارف شهری بیشترین مصرف را  سایز 40 سانتی متری  دارد.

در وال پست سقفی نیزاز همان المان ناودانی شکل به طول 20 الی 30 سانتی متر و بال 7 سانتی متر و عرض جان نیز به ضخامت دیوار با در نظر گرفتن بادخور به زیر تیر ها متصل می گردد. این نکته برای اجرا حائز اهمیت است که فاصله ی بحرانی تیر باید رعایت شود و در این فاصله ناودانی نصب نگردد (مطابق تصویر بالا)

آیین نامه اتصال ضربه ای (میخ، چاشنی و تفنگی) به ستون را به علت آسیب های سازه ای و ترک های ایجاد شده در سازه های بتنی ممنوع کرده است.

نصب در اسکلت های بتنی از طریق پیچ و رولپلاک که معمولا با پیچ 5 سانتی یا 6 سانتی سر بوکس خور به همراه واشر انجام می شود.

فاصله لازم بین میانقاب و قاب سازه ای در وال پست های منقطع

برای بعضی از کارفرمایان و سازندگان این سوال پیش می آید که با توجه به نصب شدن والپست های منقطع به ستون چطور فاصله لازم بین میانقاب و قاب سازه ای رعایت می شود ؟

در پاسخ به این سوال :

قبل از تیغه چینی می بایست به ضخامت یک صدم ارتفاع دیوار (به عنوان مثال در ستون های به ارتفاع 3 متر، 3 سانتی متر) از یک لایه پلی استایرن یا پشم سنگ ما بین بلوک های تیغه چینی و المان های کناری و سقفی استفاده کرد که معمولا ضخامت این لایه در قسمت های کناری 3 سانتی متر و سقفی 2.5 سانتی متر در نظر گرفته می شود و حد فاصل بین قاب سازه ای و دیوار می شود و به دلیل قابلیت ارتجاعی امکان حرکت در صفحه دیوار هنگام زلزله را می دهد.

فاصله لازم بین میانقاب و قاب سازه ای

در قسمت بال والپست های کناری حفره های لوبیا شکل تعبیه شده که درهنگام تیغه چینی این امکان را به سیستم میانقاب می دهد که میلگرد های بستر در رج های بلوک های تیغه چینی اجرا گردد و در مقابل نیروهای در جهت صفحه آزادی عمل داشته و باعث مهار دیوار در جهت عمود بر صفحه گردد.

والپست انتهایی و وادار میانی

والپست انتهایی و وادار میانی

والپست های انتهایی مقاطع یو شکلی هستند که به صورت یکسره از کف تا زیر تیر در انتهای آزاد دیوار اجرا و به عنوان والپست پنجره ها بکار می رود. که معمولا ابعاد آن ارتفاع 3 متری به عرض 15.02 سانتی متر و بال 5 برای مقاطع اچ شکل و یو شکل سر تاسری می باشد.

وادار میانی مقاطع اچ شکلی هستند که در دهانه های بالای 4 متر در وسط دهانه به صورت اتصال کشویی والپست (والپست تلسکوپی) در زیر تیر و اتصال مفصلی والپست در کف اجرا می گردد.

تعداد مورد نیاز وال پست منقطع
تعداد مورد نیاز وال پست منقطع

نوع و دیتیل وال پست ها در نقشه های سازه و اجرایی توسط مهندس محاسب پروژه داده می شود. اما به طور کلی مطابق آیین نامه باید استاندارد های زیر رعایت گردد.

برای والپست هایی که به ستون متصل هستند به ازای ستون های به ارتفاع  3 متر سه عدد مورد نیاز است.

همچنین تعداد وال پست مورد نیاز زیر تیر ها در دهانه های 3 متری، 3 عدد می باشد و به ازای هر متر افزایش طول دهانه دیوار یک عدد وال پست آماده منقطع اضافه می شود.

کارفرمایان محترم می توانند با ارسال نقشه های معماری از خدمات متخصصین مجموعه ما بهره مند گردند.

این خدمات شامل مشاوره فنی، تامین قطعات، متره و برآورد، نقشه جانمایی و تعداد دقیق والپست، اجرا، نصب و هرگونه مشاوره در خصوص وال پست بهره مند گردند.

مقایسه قیمت وال پست جدید (منقطع) با قدیم (نبشی)

مقایسه قیمت وال پست جدید (منقطع) با قدیم (نبشی)​

در ابتدا این نکته حائز اهمیت است که والپست های جدید عملکرد لرزه ای مناسب تری نسبت به والپست به صورت نبشی دارد و مطابق پیوست ششم آیین نامه 2800 طراحان و سازندگان و ناظران ملزم به اجرای والپست به صورت جدید در ساختمان های متعارف شهری می باشند.

 با ارائه این پیوست با بررسی زلزله های اخیر و نقاط ضعف سیستم قبلی به صورت ساخت و اجرای  والپست با نبشی؛ رفته رفته انتظار می رود تا با سختگیری و کنترل نقشه های سازه و فاز 2 و کنترل اجرایی آن توسط دستگاه نظارت و مهندسین ناظر و روشن شدن این موهم  برای کارفرمایان و سازندگان عزیز شاهد حوادث کمتری در زلزله های پیش رو باشیم.

محاسبه قیمت وال پست منقطع

 علاوه بر عملکرد بهتر سیستم جدید والپست از طرفی قیمت تمام شده که شامل هزینه متریال و اجرت نصب است مقرون به صرفه تر است، این در حالیست  که قیمت والپست آماده نسبت به قیمت نبشی والپست ( سیستم قدیمی) حدود 15 الی 25 درصد بهینه تر و ارزان تر است.

برای برآورد تقریبی این موضوع می دانیم در سیستم قبلی هر طرف دیوار  یک شاخه نبشی 5 که  استاندارد است باید استفاده می شد اما بعضی کارفرمایان نبشی 4 اجرا می کنند به علاوه میلگرد زیگزاگی که برای ساخت والپست نیاز است در وزن برآورد هزینه لحاظ شده  و در مقایسه  با قیمت والپست منقطع تقریبا  یک سوم، هزینه را کاهش می دهد از طرفی در سیستم جدید ملزم به استفاده از میلگرد بستر هستیم که با توجه به کاهش هزینه اجرایی والپست های منقطع این هزینه اضافی پوشش  داده شده و در کل حدود 15 الی 25 درصد در نقشه های مختلف در هزینه ها و مصرف منابع ملی صرفه جویی می شود. 

ضمنا برای اجرای صحیح بایست یا حین اجرای اسکلت و سقف ها در چهار گوشه بالا و پایین یعنی روی سقف و زیر تیر در اسکلت های بتنی و روی سقف در اسکلت های فلزی پلیت کار شود که در سیستم جدید این هزینه ها کاسته شده ضمنا سرعت اجرای وال پست منقطع بالاتر می باشد از این رو رفته رفته استفاده و اجرای این نوع سیستم مهار لرزه ای میانقاب ها روز به روز رواج بیشتری پیدا کرده و با استقبال گسترده ای همراه است.

سفارش وال پست جدید (آخرین قیمت آذر 1401)

در این مقاله با نحوه ی اجرای والپست منقطع جدید و مقایسه آن از حیث عملکردی و قیمتی با والپست قدیمی به صورت اجرا با نبشی آشنا شدید. 

شما سازندگان و کارفرمایان محترم می توانید برای سفارش والپست جدید منقطع از طریق برقراری تماس با ما و در اختیار گذاشتن نقشه های معماری از برآورد هزینه دقیق وال پست های جدید و تعداد مورد نیاز برای پروژه مد نظرتان بهره مند شوید.

آخرین قیمت (ارزان ترین قیمت) را از ما بخواهید. “گروه عمران معماری ریکو سازه” 

4.1/5 - (11 امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «وال پست منقطع (صفر تا صد نحوه اجرای وال پست منقطع)»

 1. با تشکر از تیم پر تلاش ریکوسازه بابت توضیحات و‌محتوای خوب ارائه شده ، نحوه ی در خواست و اجرای وال پست به چه صورت؟ برای سفارش ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. با سلام در والپست های منقطع رو در سایزهای سفارشی هم تولید می کنید ؟ ممنون از محتوای خوبتون

 3. لطفا بفرمایید حداقل ارتفاع ناودانی منقطع باید چه میزان باشد، و آیا بند آیین نامه ای بابت این مطلب داریم؟

  1. سلام
   حداکثر ارتفاع وادار عمودی 3.5 متر می باشد و در صورت ارتفاع بیش از آن باید با وادار افقی این ارتفاع مهار گردد.

 4. سلام وقت بخیر
  مطالب مفیدی بود.
  سفارش وال پست انجام میشه؟ راهنمایی بفرمایید.

  1. فاطمه داننده

   با سلام
   بله برای ثبت سفارش وال پست و مشاوره با شماره ۰۹۱۲۴۸۵۷۶۲۵ تماس بگیرید.

 5. علیرضا رضایی

  با سلام قیمت والپست جدید در مقایسه با والپست به صورت نبشی بیشتر هست یا کمتر ؟ میشه به صورت ترکیبی کار کرد ؟

  1. فاطمه داننده

   با سلام و وقت بخیر
   به صورت ترکیبی هم قابل اجراست و هزینه والپست منقطع کمتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما