اجرای وال پست در ساختمان

وال پست و اهمیت ضرورت اجرای آن در ساختمان

وال پست به عنوان نگه دارنده دیوار در ساختمان سازی از مهم ترین و تاثیر گذارترین مراحل اجرایی است که بر کیفیت سازه تاثیر زیادی دارد. 

در این مقاله سعی داریم به توضیحی در خصوص معرفی وال پست، نحوه عملکرد اجرای آن، قیمت دستمزد و هزینه اجرای وال پست جدید و نکات مهم مربوط به ضوابط الزامات اجرایی وال پست بپردازیم پس تا پایان این مقاله همراه گروه مهندسی عمران و معماری ریکوسازه باشید.

فهرست مطالب

وال پست چیست؟

اجرای وال پست در جان پناه وام طبق ویرایش قبلی آیین نامه 2800

وال پست (wall post) همان گونه که از نامش پیداست، نگه دارنده دیوار است که این روزها در ساخت انواع ساختمان های (مسکونی، تجاری، اداری .. ) طبق استاندارد 2800 و آیین نامه طراحی در برابر زلزله و پیوست ششم این آیین نامه که مربوط به طراحی لرزه ای و اجرای اجزای غیر سازه ای می باشد، طراحی و اجرا می گردد.
ممکن است در ساختمان های مختلف در میان قاب ها و در دل دیوار ها پروفیل هایی با نمره های پایین دیده باشید و این سوال را از خودتان بپرسید که علت به کاربردن آن چیست؟
گروه متخصص عمران و معماری ریکو قصد دارد که شما عزیزان را با اهمیت و ضرورت اجرای انواع وال پست جدید (wall post) با تمام جزئیات اجرایی آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان آشنا سازد.

مفهوم کلی اجرای وال پست و انواع آن در ساختمان

وال پست (wall post) کلافی است که در طول های مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود و در مفهوم  به معنای نگه دارنده دیوار و به ۲ صورت قائم و افقی می باشد که سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد. به نحوی که دیوار میان قاب سازه ای در داخل صفحه آزادانه حرکت کند و نیروی حاصل از زلزله را به قاب اصلی وارد نکند و در حرکت خارج صفحه مانع حرکت دیوار می شود و در نتیجه موجب استحکام دیوار خواهد شد.

دو سر اين اجزای قائم ( که معمولا” نبشی 6 یا 5 انتخاب می شوند ) بايد به گونه ای مناسب در کف و سقف مهار گردند. لبه قائم تيغه ها نبايد آزاد باشد اين لبه ها بايد به يك تيغه ديگر يا يك ديوار عمود بر آن بوسیله بست U شکل ، يا يكی از اجزای سازه يا ستونكی كه به همين منظور از فولاد، بتن آرمه يا چوب تعبيه می شود، باید اتصال كافی داشته باشد. و اعضائ قائم در زمانی که دهانه شما بزرگ باشد از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش می شود .

انواع وال پست (wall post)

وال پست می تواند فلزی یا بتن آرمه باشد. وال پست های فلزی معمولا بصورت پروفيل نبشی ، ناودانی و یا قوطی می باشد. این المان که معمولا به صورت یک تیر-ستون طراحی می گردد، در انتهای سالن های صنعتی و به طور کل فریم های با دهانه بالا که انتهای آن با دیوار پوشش می گردد، قرار می گیرد. ستونك می تواند از يك ناودانی حداقل نمره 6 يا معادل آن از فولاد ، بتن آرمه يا چوب تشكيل شده باشد اگر طول تيغه پشت بند كمتر از 1.5 متر باشد ، از لبه آن می تواند آزاد باشد.

وظیفه (wall post) ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می باشد که موجب عدم تخریب دیوار می گردد. به طور عمومی اتصال آن در انتهای متصل به فریم به صورت لوبیایی جهت مراحل نصب و بر روی فونداسیون به صورت مفصل می باشد.

محاسبه قیمت وال پست

نحوه محاسبه دستمزد و هزینه نصب وال پست چگونه است؟

محاسبه قیمت اجرای وال پست و قیمت انواع والپست به قیمت تمام شده متریال استفاده شده در آن و همچنین به قیمت اجرت نصب آن بستگی دارد. با توجه به این که اجزای تشکیل دهنده این وال پست ورق های فولادی است، قیمت تمام شده قطعات وال پست وابسته به قیمت روز ورق در بازار می باشد.

اما به صورت میانگین قیمت وال پست منقطع ورق 2 میل برای ستون ها بین 60 تا 70 متغییر بسته به قیمت ورق سیاه می باشد و این قیمت برای زیر تیرها با توجه به نصف شدن طول ناودانی تقریبا نصف می شود.

این قیمت برای قطعات یو شکل و اچ شکل انتهای آزاد دیوارها و وسط دهانه ها در حدود 400 تا 600 می باشد.

تمام قیمت ها بر اساس ورق 2 میل محاسبه شده که حداقل ضخامت ورق می باشد و ضخامت کمتر از آن مورد تایید نیست و اکثر پروژه ها از ورق با ضخامت 2 استفاده می شود.

در خصوص توضیحات اجرایی وال پست منقطع حتما ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

محدودیت ابعاد هندسی در اجرای وال پست (ضوابط و الزامات)

پیوست ششم آیین نامه

طول آزاد دیوار خارجی در پلان نباید از 4 متر و ارتفاع آزاد آن  3.5  متر بیشتر در نظر گرفته شود.دیوارهای با طول بیشتر از 4 متر باید از عضو قائم با مقطع فولادی یا بتنی به عنوان تکیه گاه جهت مهار خارج از صفحه دیوار (وادار) و در دیوارهای با ارتفاع بیش از 3.5 متر باید با استفاده از عضو افقی با مقطع فولادی یا بتنی  (تیرك) ارتفاع آزاد را کاهش داد.  

تبصره 1: دیوارهای خارجی که تمام ارتفاع طبقه را پوشش نمی دهند (دیوار کوتاه)، به خصوص در ساختمان های بتنی،همواره باید از قاب سازه ای جدا شوند. زیرا در غیر این صورت می تواند باعث تشکیل “ستون کوتاه” در سازه شود.

عرض درزهای انقطاع (فاصله جداسازی)

فاصله جداسازی دیوار از ستون به اندازه 0.01 ارتفاع کف تا کف طبقه و فاصله جداسازی از سقف برابر با بیشترین دو مقدار 25 میلی متر و حداکثر خیز دراز مدت تیر می باشد.

دیوارهای بلوکی
دیوار خارجی بلوکی - میلگرد بستر

در این دیوارها باید از المان مسلح کننده میلگرد بستر مورب یا نردبانی برای دیوار های دارای ملات ماسه سیمان و از بست های فولادی منقطع یا پیوسته برای دیوار های دارای ملات بستر نازك و یا محصولات جدید مانند نوار های مش الیاف، جهت یکپارچه سازی و حفظ پیوستگی دیوار استفاده نمود. در دیوار های با ارتفاع کمتر از 3.5 متر لزومی به اجرای وادار انتهایی در نزدیکی ستون نمی باشد.

اجرای میلگرد بستر در تیغه کشی جهت اجرای وال پست
دیوارهای داخلی (تیغه ها)

خرابی تیغه ها در زلزله یکی از عوامل اصلی آسیب رسان بوده است. به علاوه در حالاتی که از تیغه ها به عنوان مهار جانبی برای لوله کشی، اتاقک های الکتریکی، قفسه ها یا دیگر اعضای غیرسازه ای استفاده می شود، خرابی تیغه ها ممکن است باعث آسیب رساندن به این تاسیسات شود. تیغه های داخلی باید مانند دیوارهای خارجی از سقف و ستون ها جداسازی شوند.

فواصل جداسازی دیوار ها از قاب باید توسط مواد تراکم پذیر مناسب از قبیل پشم سنگ ضد رطوبت پر شود. مانند دیوار های خارجی در دیوار های داخلی نیز توصیه می شود براي جلوگیری از ترك خوردگی در نازك کاري از یک لایه شبکه الیاف یا رابیتس بر روی مواد تراکم پذیر استفاده شود. در بیمارستان ها براي جلوگیری از ایجاد ترك خوردگی در نازك کاری، در گوشه های دیوار در هنگام زلزله لازم است از اتصالات کشویی سرتاسری در کناره ها و تراز سقف استفاده شود. در سایر ساختمان های با اهمیت بسیار زیاد استفاده از این ضابطه توصیه می شود.

جزییات اجرایی دیوارهای داخلی و خارجی

اتصال دیوارها به سازه باید به نحوی انجام شود که در اثر خیز تیرهای زیر و بالای دیوار، جابجایی نسبی طبقات و یا عوامل وارد آورنده نیروی خارج از صفحه از جمله زلزله، باد و …، قطعه دیوار پایدار بماند و عملکرد آن حفظ شود و از ایجاد ترك شدید در دیوار جلوگیری نماید. در این بند نمونه هایی از اتصالات مورد قبول ارائه شده است.

وادارها

وادار-اتصال به وادارها

در صورتی که طول دیوار از مقادیر مجاز براساس طراحی (حداکثر 4 متر) بیشتر شود، از عضو قائم با مقطع فولادی یا بتنی (وادار) به عنوان تکیه گاه جهت مهار خارج از صفحه دیوار و اجزای مسلح کننده آن استفاده می شود. وادار باید به نحو مناسبی به کف سازه با اتصال به صورت مفصلی متصل شود ولی اتصال آن در زیر تراز سقف باید در راستای داخل صفحه به صورت کشویی باشد تا امکان جابجایی درون صفحه دیوار فراهم شود. در دیوارهای خارجی روی سطح وادار باید به وسیله پشم سنگ ضد رطوبت برای عایق بندی پوشانده شود و بر روی آن یک لایه مش الیافی یا رابیتس برای جلوگیری از ترك خوردگی نازك کاری اجرا شود.

اتصال به وادارها
میلگرد بستر - وادار

در دیوارهای غیرسازه ای در فواصل بین ستون ها برای مهار خارج از صفحه دیوارها بسته به نوع و طول دیوار، ممکن است نیاز به وادار باشد. برای انتقال بار به وادار استفاده از اتصالات جوشی یا پیچی و نظایر آنها به وادار مجاز است ولی نباید از مقاومت اصطکاکی ناشی از بارهای ثقلی استفاده شود. دیوار با توجه به بارهای وارده و شرایط لبه های آن در بالا (زیر سقف) و دو لبه قائم دو طرف دیوار و شرایط مرزی زیر (روی کف) کنترل شوند و بر این اساس حداقل طول دیوار که نیاز به مهار با استفاده از وادار دارد محاسبه شود. فواصل وادارها را می توان بر پایه محاسبه ظرفیت خمشی پانل دیوار با فرض شرایط تکیه گاهی لبه ها و با اعمال بار وارد بر دیوار تعیین نمود. باید توجه نمود که جزییات ارایه شده در این پیوست شرایط مفصلی را تأمین می کند. این کنترل برای دیوارهای بلوکی به صورت دال دو طرفه براساس ضابطه شماره 819 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام می شود. دیوار بلوکی در فاصله بین وادارها با میلگرد بستر یا تسمه های فولادی مسلح می شود.

نحوه اتصال وادار و شاخک انتظار میلگرد بستر
تیرک ها (دیوارهای با ارتفاع بیش از 3.5 متر)
تیرک ها - اجرای وال پست

در دیوارهای با ارتفاع بیش از 3.5 متر باید با استفاده از عضو افقی با مقطع فولادی یا بتنی (تیرک) ارتفاع آزاد دیوار را کاهش داد. در این حالت براي اینکه جداسازی دیوار از قاب سازه ای به نحو مناسب انجام شود، نیاز به اجرای وادار انتهایی برای نگه داشتن تیرك می باشد (جهت عدم ایجاد مانع برای تغییر شکل تیر در ناحیه مفصل پلاستیک وادار انتهایی باید حداقل در فاصله یک متری از بر ستون باشد) نحوه اجرای تیرك به این صورت است که تیرك باید به صورت کامل بر روی دیوار بنشیند. و بار ثقلی دیوار فوقانی نباید به تیرك منتقل شود. اتصال انتهای تیرك به ستون نیز باید به صورت نشیمن با قابلیت جابجایی در راستای دیوار باشد. در دیوارهای یک سر ازاد به طول بیش از یک و نیم متر نیاز به وال پست با اتصال فوقانی تلسکوپی هست.

4.9/5 - (14 امتیاز)

27 دیدگاه دربارهٔ «وال پست و اهمیت ضرورت اجرای آن در ساختمان»

 1. صابر ایزانلو

  اگه بخوایم وال پست جدید سفارش بدیم خودتون دارین و اکیپ اجراییش رو چطور ؟

     1. سلام وقت بخیر ، قیمت وال پست و اجرا وال پست رو لطف میکنید بدید.
      ممنون

     1. سلام ممنون از همراهی شما، بله حتما به زودی محتوا جدید در این خصوص درج میشه، برای مشاوره و راهنمایی می تونید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

 2. سلام ممنون ازاطلاعات مفیدتون چطوری میشه محاسبه کرد تعداد قطعات مورد نیاز رو و اختلاف قیمت وال پست جدید با حالت قدیم چقدر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏🙏

 3. بازتاب: اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی ؟ کدام سازه برای ساختمان مناسب تر است؟

 4. سلام
  لطفا بفرمایید در ساختمانهایی که پیلوت ندارند و طبقه همکف رو بصورت مسکونی (یا ساختمانهای ویلایی ) در نظر میگیرند وال پست ها و وادارهایی که روی بتن فنداسیون قرار نمیگیرند و در واقع روی بستر خاک هستند رو به چه صورا باید اجرا کرد؟
  متشکرم

  1. فاطمه داننده

   با سلام
   با توجه به این که در ساختمان هایی که طبقه همکف به صورت کاربری مسکونی بهره برداری می شود وال پست ها در قاب اصلی ساختمان روی نوار های فونداسیون اجرا می گردد و با توجه به این که در حال حاضر فونداسیون به صورت منفرد اجرا نمی گردد از حیث مشکلی وجود نخواهد داشت. اما در خصوص اتصال وادار های وال پست داخلی با توجه به شرایط پروژه و نقشه های اجرایی کارشناس مورد نظر تصمیم نهایی را خواهد گرفت.
   در صورت نیاز می توانید با شماره 09124857625 تماس بگیرید.

 5. مهرداد عمویی

  سلام
  یه سوال داشتم برای والپست سفارش قبول می کنید؟
  برای اجرای وال پست در شهرستان چطور می تونم راهنمایی بگیرم؟

  1. فاطمه داننده

   با سلام و وقت بخیر
   بله، برای سفارش والپست لطفا با شماره ۰۹۱۲۴۸۵۷۶۲۵ در تماس باشید.
   اجرای وال پست در شهرستان های نزدیک تهران قابل انجام است.

 6. با سلام و احترام
  پروژه 3 طبقه ویلایی توی شمال (مازندران) داریم قصد داریم از سیستم والپست منقطع به همراه میلگرد بستر استفاده کنیم.تعدادش رو بر چه مبنایی میتونم دقیق محاسبه و سفارش بدم که زیاد یا کم نیاد؟

  1. فاطمه داننده

   با سلام و وقت بخیر
   برای محاسبه دقیق تعداد وال پست ها نقشه های معماری رو به شماره ی ۰۹۱۲۴۸۵۷۶۲۵ ارسال کنید تا پیش فاکتور خدمت شما ارسال شود.

 7. جایگزین والپست در مهار دیوارها در زلزله میلگرد بستر به تنهایی عمل میکنه ؟ یا نیاز به والپست های منقطع هم هست ؟

  1. فاطمه داننده

   با سلام و وقت بخیر
   بستگی به تعداد طبقات داره ولی ترجیحا طبق نشریات و آیین نامه استفاده از هر همزمان نتیجه بهتری خواهد داشت.

   1. محسن دشت دار

    باسلام من کارم آهنگری هست ودرکار ساخت و نصب سوله و اسکلت های پیچ و مهره ای ۲۰سالی هست که کارکردن به عنوان پیمانکار یک پیشنهاد برای ساخت والپست های منقطع با روش جدید داشتم که تو گوگل سرچ کردم جهت کسب اطلاعات به مقاله عالی شما برخورد کردم .من میتونم زیر نظر شما به عنوان نماینده در شهر خودم ودر شهرهای اطراف تو استان قزوین و البرز فعالیت کنم و جنس شما رو معرفی کنم حق نصب خودم رو بگیرم آیا مقدوره ؟

    1. فاطمه داننده

     با سلام و وقت بخیر
     جهت هماهنگی لطفا با شماره ۰۹۱۲۴۸۵۷۶۲۵ تماس بگیرید و یا پیام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما