مدیریت پیمان ساخت و اجرا

قرارداد ساخت و ساز در ساختمان سازی

فهرست مطالب

مفهوم مدیریت پیمان در ساخت و ساز

مدیریت پیمان

مدیریت پیمان قراردادی است که در آن کارفرما، شرکت یا شخص پیمانکاری که دارای علم و تخصص کافی در زمینه ساخت و ساز (نوسازی ساختمان کلنگی) باشد را به عنوان مدیر پیمان انتخاب می کند تا پروژه ساختمانی را مدیریت و اجرا کند.

مدیریت پیمان ساخت به زبان ساده عبارت است از اینکه کارفرما هزینه های ساخت را پرداخت و مدیر پیمان مدیریت کلیه فعالیت های ساختمانی شامل کارهای اجرایی، اداری، فنی و مالی پروژه را در ازای دریافت درصدی از تمام هزینه های ساخت برعهده می گیرد.

تفاوت مدیریت پیمان و پیمان مدیریت(مشارکت در ساخت)

در قراردادهای مدیریت پیمان کارفرما و صاحب زمین توان پرداخت هزینه‌ها را دارد و کلیه هزینه های ساخت و ساز را خودش پرداخت می کند. اما در قراردادهای مشارکت در ساخت اینطور نبوده و کارفرما صاحب زمین و پیمانکار سازنده ساختمان و هزینه های ساخت و ساز را پرداخت می کند و بسته به قرارداد به ازای آورده خود و هزینه هایی که انجام داده است صاحب قسمتی از پروژه ساخته شده می شود.

درصد مدیریت پیمان در سال 1402

درصد مدیریت پیمان به عوامل زیادی از جمله مکان ، حجم و وسعت پروژه، میزان سرمایه گذاری کارفرما، نقشه ها و کیفیت ساخت، مسافت، شرایط آب و هوایی و زمانبر بودن اجرا بستگی دارد و به صورت توافقی بین 8 تا 17 درصد می باشد.

درصد متعارف مدیریت پیمان برای ساختمانسازی شهری و چند طبقه بین 10 تا 12 درصد می باشد .

نحوه محاسبه درصد در قرارداد مدیریت پیمان
مدیریت پیمان ساخت

یکی از عوامل تاثیرگذار در درصد مدیریت پیمان، محل پروژه و مقدار هزینه ها می باشد. به صورتی که هر چقدر پروژه زمان بر باشد مقدار درصد مدیریت پیمان بالاتر می رود.

به عنوان مثال ساختمان هایی با سازه فلزی دارای درصد کم تر و ساختمان های با سازه بتنی به علت زمان بر بودن نسبت به ساختمان فلزی دارای درصد بیشتر می باشد. از طرفی در صورتی که هزینه های پروژه از جهت نوع مصالح مصرفی و آیتم های گران تر و لوکس تر در مقایسه با پروژه های مشابه بالاتر برود درصد مدیریت پیمان کم تر می باشد.

اگر پروژه در شرایط آب و هوایی خاص و ویژه مثل مناطق سردسیر که چند ماه سال به دلیل سرما و یخبندان قادر به فعالیت های عمرانی نباشد درصد مدیریت پیمان بالاتر می رود. در پروژه هایی که پروژه در حومه شهر و مناطق دوردست و دارای بعد مسافت با شهر و بازار باشد درصد مدیریت پیمان به علت سختی کار بالاتر می رود.

گروه عمران و معماری ریکوسازه متناسب با محل پروژه و هزینه ها و زمان بر بودن پروژه و  همچنین کیفیت و نوع مصالح مصرفی و خواسته های کارفرما درصد مدیریت پیمان را تعیین و به کارفرمای محترم اعلام می کند.

انواع قراردادهای پیمانکاری عملیات خاکی در ساخت و ساز شهری

نمونه قرارداد مدیریت پیمان ساخت

 جهت دانلود فایل نمونه قرارداد مدیریت پیمان ساختمان بر آیکون زیر کلیک کنید.

 

مزایای مدیریت پیمان ساخت

قراداد مدیریت پیمان

تجربه و تخصص مدیر پیمان : مدیر پیمان با استفاده از تخصص و تجربیات اجرایی و عملیاتی و بهره گیری از تیم های تخصصی طراحی و نظارتی و اجرایی و همچنین شناخت از بازار و مصالح نوین باعث ایجاد یک پروژه ساختمانی منحصر به فرد و متناسب با خواسته های کارفرما می گردد.

کاهش مسوولیت ها و دغدغه های کارفرما : درقراردادهای مدیریت پیمان ساخت طراحی و اجرای پروژه و مدیریت پیمانکاران جز و حفظ ایمنی کارگاه بر عهده مدیرپیمان می باشد که این امر تا حدود زیادی مسوولیت های کارفرما را کاهش می دهد.

از طرفی از آنجا که کارفرما فقط با مدیر پیمان در تماس خواهد بود دغدغه مواجهه با تمامی طراحان و ناظران و پیمانکاران اجرایی و نکات و مسوولیت های مرتبط با این موضوعات را ندارد.

هزینه و زمان : پرداخت هزینه های ساخت و حق الزحمه مدیر پیمان به صورت تدریجی و متناسب با پیشرفت کار و صورت وضعیت ارائه شده توسط مدیر پیمان است و از طرفی مدیر پیمان بدلیل اینکه هر چقدر زودتر پروژه را به اتمام برساند زودتر می تواند حق الزحمه خود را دریافت و پروژه های بعدی را شروع کند با برنامه ریزی دقیق هر چه زودتر ساختمان را می سازد که این امر دارای منفعت هایی برای کارفرما از لحاظ هزینه و زمان می باشد.

از طرفی پیمانکاران و اکیپ های اجرایی به دلیل اینکه معمولا با مدیر پیمان در گذشته در پروژه های دیگر کار کرده اند و می خواهند در آینده نیز کار کنند با قیمت رقابتی و پایین تر به اصطلاح همکاری با مدیر پیمان کار می کنند که این امر از لحاظ هزینه به نفع کارفرماست.

شرح خدمات مدیریت پیمان ساختمان

درصد مدیریت پیمان
 • بررسی و برآورد اولیه هزینه‌های اجرایی با توجه به نقشه‌ها و مشخصات فنی و اجرایی پروژه
 • تهیه و خرید کلیه مصالح و یا اجاره لوازم و ابزار و ماشین‌آلات و تجهیز کارگاه
 • نظارت کامل و دقیق و ایجاد هماهنگی‌های لازم در اجرای به موقع و صحیح ساختمان
 • برنامه ریزی و کنترل هزینه های ساخت
 • تعیین و بستن قرارداد و تحویل کار و پرداخت دستمزد پیمانکاران جز
 • تهیه صورت هزینه‌های انجام‌شده و ارائه آن به کارفرما

مهارت های لازم مدیریت پیمان

گروه عمران و معماری ریکو سازه در زمینه قرارداد مدیریت پیمان چه خدماتی ارائه می دهد؟

گروه عمران و معماری ریکوسازه با سابقه مدیریت پیمان ساختمان های متعدد در 10 سال اخیر با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و باتجربه در حوزه ساخت و ساز شهری با علم و اطلاعات بروز و مسلط به نکات فنی و اجرایی و بروکراسی اداری و چالش های ساخت و ساز می تواند شما را در قالب مدیریت پیمان همراهی کند. برای کسب اطلاعات، مشاوره رایگان در زمینه انواع قرارداد ساخت و ساز و مدیریت پیمان ساخت با ما در ارتباط باشید.

6 دیدگاه دربارهٔ «مدیریت پیمان ساخت (درصد مدیریت پیمان در سال 1402»

 1. روزبه آموزگار

  سلام سپاسگزارم مطالبتون بسیار ارزشمند به زبان ساده آرزوی موفقیت دارم برای شما و همکارانتون

 2. سلام و عرض ادب
  من میخوام برای خودم یک واحد تجاری با زیر زمین تجاری با مصالح گران قیمت بسازم باید با چند درصد به مدیریت پیمان بدهم؟
  با تشکر

  1. فاطمه داننده

   با سلام و وقت بخیر بسته به متراژ و مقدار هزینتون مدیریت پیمان فرق میکنه ولی برای کارهای کوچک بین ۱۵ تا ۲۰ درصد باید نظر بگیرید.
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما