راه حل شهرداری برای رفع مشکل پارکینگ در تهران

راه حل شهرداری برای رفع مشکل پارکینگ در تهران

برنامه زاکانی برای عبور از قوانین موجود در حوزه شهرسازی

سایت اکو ایران خبر داده که شهرداری می‌خواهد برای رونق ساخت و ساز برخی از قوانین حوزه شهرسازی را نادیده بگیرد.

حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران از ارائه طرحی به شورای عالی معماری و شهرسازی خبر داده که براساس آن واحدهایی با مساحت پایین مشمول پارکینگ نشوند.

علی اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران در این خصوص می‌گوید: اگر بنا شود این اتفاق بیفتد حتما باید مسیر قانونی‌اش را طی کند. مقررات شهرسازی و طرح تفصیلی اگر نیاز به اصلاح دارد باید مسیر اصلاح را طی کند.

این طور نیست که در گزارشی در شورا مطرح شود و موضوع تمام شده تلقی شود، همه تاکید داریم آنچه که مر قانون است رعایت شود.

در بسیاری از کشورها مالکیت خودرو را به حقوق مالکیت مسکن متصل کردند اما هنوز قوانین شهرسازی ما به این بلوغ نرسیده است.

اگر شهروندی متقاضی خانه‌ای است که پارکینگ نمی‌خواهد حتما نباید حق داشتن خودرو داشته باشد و لازمه این کار این است که ارتباط ساختار یافته‌ای بین ارکان مختلف حاکمیت از جمله شهرداری، وزارت کشور و نیروی انتظامی که متولی صدور پلاک خودرو و سند مالکیت است شکل بگیرد ولی چون چنین چیزی در حال حاضر وجود ندارد الان صرفا باید بر اساس قوانین جاری عمل کنیم.

یک خانه ۴٠ متری ١٢ مترش نمی‌تواند به پارکینگ اختصاص یابد اما این که اجازه دهیم نسازند هم راهکار درستی نیست بلکه می‌تواند مجوز ساخت داشته باشد اما مالک آن خانه حق داشتن خودرو نداشته باشد و این نوع مقررات گذاری نیاز به قوانین سختگیرانه بالادستی در مقیاس ملی است.

قائمی می‌گوید: اگر عقب‌نشینی و یا نادیده گرفتن قوانین در حوزه شهرسازی از سوی شهرداری رخ دهد، شورا حق نظارت، حق سوال، حق پیگیری و حق ورود دارد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما