خانه شمالی یا خانه جنوبی

خانه شمالی یا خانه جنوبی بخریم؟

خانه شمالی یا خانه جنوبی کدام بهتر است؟

خانه شمالی یا جنوبی چه مزیت ها و معایبی ممکن است داشته باشد؟
این سوال به احتمال خیلی زیاد برای همه ی ما در هنگام خرید خانه و یا حتی ساخت خانه پیش بیاید که کدام را به چه دلایلی انتخاب کنیم؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین معیارهایی که هر شخصی برای انتخاب خانه و نوع ساخت آن باید در نظر بگیرد، میزان روشنایی خانه است که اصطلاحاً به آن نورگیری ساختمان می‌گویند. همان طور که می دانید خورشید از سمت مشرق طلوع و از سمت مغرب غروب می‌کند.

بنابراین با توجه به وضعیت جغرافیایی کشور ما بر روی کره ی زمین و حرکت خورشید در طول ساعات شبانه‌ روز و همچنین حرکت آن در طول سال، میزان نورگیری ساختمان خانه های مختلف که در جهت های مختلفی ساخته می‌شوند، می تواند متفاوت باشد.

در ادامه این مقاله همراهمان باشید چون قصد داریم توضیحات کامل و جالبی را درباره ی تفاوت زمین شمالی و جنوبی ارائه کنیم.

مفهوم خانه شمالی یا نمای شمالی چیست؟

به زبان ساده خانه های شمالی به خانه هایی گفته می شود که قبل از ورود به خانه باید از حیاط آن عبور کرد و بعد وارد خانه شد.

نحوه تشخیص خانه شمالی چگونه است؟

ما اغلب خانه های شمالی را تاریک و سرد می دانیم ، اما این طرز تفکر نادرست است. به جای جنگیدن با این مورد ، می توانید خانه خود را به زیباترین شکل دیزاین کنید و از بودن در آن لذت ببرید ، البته پیشنهاد می کنیم این کار را به مشاوران و متخصصین دکوراسیون داخلی بسپارید.

به چه نوع ساختمانی جنوبی گفته می شود؟

به خانه‌ هایی که به محض ورود وارد بنای ساختمان شده و بعد حیاط (پشت بنا) و در واقع سمت جنوب ساختمان قرار می گیرد، خانه جنوبی می‌گویند.

نحوه تشخیص خانه جنوبی یا نمای جنوبی چگونه است؟

اتاق های جنوبی دارای طبیعتاً خیره کننده هستند، اما پر نور مستقیم آفتاب می تواند رنگ را از ثروتمندترین طرح های تزئینی تخلیه کند و هر نقص را برجسته کند. به گفته کارشناسان ما ، مهم این است که بدون تاب آوردن درام این فضا های دوست داشتنی ، تابش خیره کننده را از بین ببریم.

خب از تعاریف اولیه که بگذریم در ادامه به چند سوال مهم که ذهن اکثر مشتریان را درگیر میکند پاسخ داده ایم تا بتوانید انتخاب راحت تری داشته باشید.

دلیل گرانی و تفاوت قیمت خانه های جنوبی از خانه های شمالی چیست؟

به علت نورگیری بیشتر داخل خانه و نقشه بهتر و مرغوب ‌تر، خانه‌ های جنوبی از خانه‌ های شمالی گران ‌تر هستند.

خانه ‌های شمالی خوش‌ نقشه‌ تر هستند یا خانه های جنوبی؟

 

ساختمان ‌های جنوبی چون از دو طرف یعنی سمت کوچه و سمت حیاط نورگیری دارند، به همین دلیل به نور غیر مستقیم یا مصنوعی مانند لامپ و … یا پاسیو احتیاجی ندارند. بنابراین از سطح مفید تری برخوردارند، واحد های بهتری دارند و امکان تامین پارکینگ‌ های بیشتری برای آن‌ها فراهم است و در نتیجه می توان گفت خوش ‌نقشه‌ تر هستند.

امنیت خانه ‌های شمالی بیشتر است یا خانه ‌های جنوبی؟

خانه‌ های رو به حیاط نسبت به خانه‌ هایی که به سمت خیابان هستند، از نظر امنیت شرایط بهتری دارند. چون اغلب سارقان برای ورود به خانه از راه ‌های ورود فرعی نظیر در پشتی یا پنجره‌ های پشتی اقدام می‌کنند.

به عبارت دیگر حیاط خانه‌ های شمالی در دید اهالی بوده و سارقان از این مسیر وارد خانه نمی شوند. در ساختمان جنوبی هم هنگامی که درب باز می شود دیگر هیچکس مشرف به فرد وارد شده نیست و به همین دلیل امنیت ساختمان کمی پایین می آید.

مزایا و معایب خانه های شمالی و جنوبی در ساخت و ساز چیست ؟

  1. به فراخور زاویه تابش آفتاب در تهران و اکثر شهر­ های ایران محل احداث ساختمان در شمال پلاک واقع و تعریف شده است. بنابراین در املاک شمالی با توجه به این که عرض گذر به عرض حیاط برای نورگیری اضافه می شود نور جنوبی مرغوب­ تری دارند.

  2. اما در عوض املاک جنوبی از دو وجه (شمال و جنوب) نوردار برخوردارند. همچنین در املاک شمالی موقعیت جا­ نمایی و ابعاد نورگیر تاثیر بسزایی در کیفیت نور دارد. بنابراین از لحاظ نورگیری مشخصا نمی­ توان نظر داد.

  3. املاک جنوبی از مزیت دیگری نیز برخوردارند: آن هم اینکه در صورتی که عرض گذر مجاور به ملک جنوبی ۱۲ متری یا بیشتر باشد، قابلیت احداث کنسول دارند. متراژ کنسول روی گذر ، مازاد بر تراکم و سطح اشغال مجاز است. پس املاک جنوبی بنای قابل احداث بیشتری نسبت به املاک شمالی دارند.

  4. همچنین در املاک جنوبی در صورتی که نور اتاق­ ها ، آشپزخانه و سالن از گذر و حیاط تامین باشد ، در صورت تایید شهرداری به ازای دو متر پیشروی مازاد ۶۰% ، می توان نورگیر ها را حذف کرد و بنایی بیشتر از ۶۰% احداث نمود. در حالی که معماری اغلب پلاک های شمالی طراحی فضا ها بدون نورگیر امکان پذیر نیست.

  5. پلاک های شمالی و جنوبی از لحاظ نحوه تامین پارکینگ نیز قابل مقایسه هستند. در پلاک های جنوبی زیر ۳۰۰ متر مربع عملا تامین پارکینگ با مسائل بیشتری نسبت به پلاک های شمالی مواجه است.

حالا که به طور کامل با خانه های شمالی و جنوبی آشنایی پیدا کرده ایم، می رسیم به سوال اصلی :

خرید خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟ تصمیم با شماست

در واقع جواب این سوال کاملا به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد، چون هیچ مشاوری بهتر از خودتان با علایق و سبک زندگی شما آشنایی ندارد. اگر به نور آفتاب علاقه دارید، به سراغ خانه ‌های جنوبی بروید.

اما اگر به خانه ‌های تاریک ‌تر و خنک ‌تر علاقه دارید یا خانواده‌ هایی که در طول روز مشغول کار و فعالیت هستند و از بودجه کافی برای خرید خانه برخوردار نیستند، پیشنهاد می ‌شود که به خرید خانه ‌های شمالی اقدام کنند.

با در نظر گرفتن تمام نکاتی که در ابتدا برایتان بازگو کردیم، مطمئن باشید با کمی گشت و گذار و حوصله انتخابی مناسب و درست انجام خواهید داد و خانه مورد علاقه تان را پیدا خواهید کرد.

 

 

شما کاربر گرامی می ‌توانید نظرات ، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

به اشتراک بگذارید :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
LinkedIn
Telegram
4.2/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «خانه شمالی یا خانه جنوبی بخریم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما