اجرای جی اف آر سی -gfrc - grc

جی اف آر سی-GFRC چیست؟

جی اف آر سی - GFRC ، اجرای نمای با بتن جی آر سی

اجرای نمای با بتن جی آر سی

جی اف آر سی-GFRC : با معرفی پانل بتنی نما GFRC – در بازار طی چند سال گذشته، پیمانکاران و مغازه های پیش ساخته مخصوص به این سبک جدید ساخت بتن رسیده اند.

بتن جی آر سی یا جی اف آر سی چیست ؟

بتن جی آر سی یا جی اف آر سی

بتن مسلح به الیاف شیشه :

مخفف کلمات( Glass Fiber Reinforced Concrete)  که به اختصار (GFRC) جی اف آر سی یا همان (GRC) جی آر سی خوانده می شوند.

تاریخچه بتن جی اف آر سی - GFRC

GFRC جی اف آر سی یا GRC در ابتدا در دهه 1940 در روسیه توسعه یافت، اما تا سال های 1970، شکل فعلی آن به طور گسترده ای استفاده نشد.

به صورت تجاری، GFRC برای ساخت پانل های بزرگ و سبک که اغلب به عنوان نمای ساختمان در نظر گرفته شده استفاده می شود. این پانل ها غیر سازه ای در نظر گرفته شده اند، زیرا آنها برای حمایت از وزن خود به همراه بارهای لرزه ای و بادی طراحی شده اند، که در طراحی دیوارهای پرده شیشه ای طراحی شده است. این پانل ها به دلیل لایه بندی مواد بسیار سبک وزنند، نه به این دلیل که بتن جی اف ار سی چگالی قابل ملاحظه ای نسبت به بتن معمولی دارد. به طور متوسط وزن آن حدود یک بایت معمولی را به صورت حجمی وزن می کند.

پانل های نمایشی معمولا به یک قاب فولادی سازه ای متصل می شوند که از پانل پشتیبانی می کند و نقاط اتصال را برای حلق آویز فراهم می کند.

مشخصات فنی جی اف ار سی - GFRC و خصوصیات ساختاری پانل بتنی

بتن اکسپوز - گروه معماری ریکوسازه

جی اف آر سی – GFRC قدرت خود را از یک دوز بالا از فیبرهای شیشه ای AR و دوز بالا از پلیمر اکریلیک می گیرد. در حالی که مقاومت فشاری GFRC می تواند بسیار بالا باشد (به علت نسبت آب به سیمان کم و محتوای بالای سیمان) ، مقاومت بسیار قوی خمشی و کششی که  ازبتن معمولی آن را برتر می کند. اساسا دوز بالا از الیاف بارهای کششی را حمل می کند و محتوای پلیمری بالا باعث می شود بتن انعطاف پذیر بدون ترک خوردگی باشد.

جی اف آر سی شبیه به نوع فایبر گلاس خرد شده است که برای تشکیل اشیاء مانند چاله های قایق و دیگر اشکال سه بعدی پیچیده استفاده می شود.  که فرایند تولید مشابه است، اما GFRC به مراتب ضعیف تر از فایبرگلاس است.

الیاف GFRC چگونه کار می کنند؟


 GFRC از الیاف شیشه ای مقاوم در برابر قلیا به عنوان عضو اصلی کششی بار استفاده می کند. ماتریس پلیمر و بتن برای اتصال فیبرها و انتقال بار از یک فیبر به دیگری با استفاده از تنش برشی از طریق ماتریس استفاده می شود.

مخلوط معمولی GFRC با استفاده از بارگذاری بالا از الیاف شیشه ای برای ارائه سطح مقطع کافی مواد برای مقاومت در برابر بارهای کششی پیش بینی شده است. اغلب بارگذاری فیبر 5٪ از وزن مواد سیمانی استفاده می شود. این به این معنی است که 100 پوند از ترکیب GFRC شامل 5 پوند از فیبرهای شیشه ای است.

در نهایت، جهت گیری الیاف مهم است. جهت گیری بیشتر تصادفی، برای مقاومت در برابر بار نیاز به الیاف بیشتر است. به این دلیل است که به طور متوسط ​​فقط یک کسر کوچک از الیاف تصادفی گرا در جهت درست گرا است.

روش ها و نحوه تولید و ساخت جی اف آر سی - GFRC

تولید و ساخت جی اف آر سی

معمولا از دو روش مختلف برای ساخت جی اف آر سی –  GFRC استفاده می کند :

روش اسپری کردن برای ساخت جی اف آر سی - GFRC

اسپری کردن شبیه به شاتکریت است که در آن مخلوط بتن مایع (منیزیم الیاف) به صورت اسپری می شود. بتن از یک نازل از نوع تفنگ مانند اسپری می شود که جریان الکتریکی طولانی را نیز جدا می کند و اسپری می کند. بتن و الیاف مخلوط می شوند زمانی که آنها به سطح شکل رسیدند. فیبر شیشه ای از یک قرقره در یک موضوع پیوسته به تفنگ تغذیه می شود، جایی که تیغه آن را درست قبل از اسپری برش می دهد. طول فیبر خرد شده تمایل به خیلی طولانی تر (حدود 1.5) از الیاف است که در مخلوط شدن، از آنجا که الیاف بلند می شود اگر آنها را به بتن قبل از اسپری مخلوط شده است.

به طور معمول Spray-up در دو لایه استفاده می شود. لایه اول کت چرمی است، بسیار شبیه ژل پوشش در فایبرگلاس. این کت چرم معمولا در آن فیبر ندارد و نازک است و اغلب فقط حدود 1/8 “ضخامت دارد. لایه دوم یا پشتی دارای فیبر در آن است. عمل اسپری کردن بر روی فیبرها آنها را در یک لایه نازک قرار می دهد، بسیار شبیه لایه های تخته سه لا است.

اسپری کردن بارگذاری فیبر بسیار زیاد با استفاده از طول فیبر بسیار طولانی را اجازه می دهد. جی اف آر سی با استفاده از روش اسپری بزرگترین قدرت را تولید می کند. با این حال، تجهیزات مورد نیاز برای انجام اسپری بسیار گران است، و اغلب هزینه بیش از20,000 دلار است.

روش Premix - پرمیکس برای ساخت جی اف آر سی

از سوی دیگر، پیش مخلوط یا پرمیکس ، شامل ترکیب الیاف کوتاهتر در دوزهای پایین به بتن مایع است. این مخلوط به قالب یا اسپری ریخته می شود. در حالی که اسلحه های اسپری استفاده می شود، شخم فیبر ندارند، اما با این وجود پر هزینه هستند و نیاز به یک پمپ برای تغذیه آنها (همان پمپ استفاده شده با اسپری کردن.)
Premix
 به دلیل الیاف کوتاه تر و جهت گیری فیبر حالت  تصادفیش کمتر از اسپری کردن است.GFRC  برای سینی های بتنی در مغازه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و از روش اسپری کردن استفاده می شود. قطعات پس از تولید در اتاقك‌ های بخار (Curing) با دما و رطوبت تحت كنترل قرار گرفته و تا پایان زمان عمل‌آوری نگه داری می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جی اف آر سی – GFRC و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09124857625 در تماس باشید.

وزن و ضخامت پانل بتنی جی اف آر سی - GFRC

وزن محصولات GRC – GFRC تقریبا یک چهارم المان های پیش ساخته معمولی می باشد که این خاصیت باعث میشود تا قطعات کوچک GRC GFRC که به در ساخت نما کاربرد دارند را بتوان بدون استفاده از بالابرها و توسط کارگران نصب کرد. ضخامت جی اف آر سی یا جی آر سی معمولا از ضخامت سه چهارم تا 1 است. این حداقل ضخامت را نشان می دهد که یک کفپوش صاف می تواند ساخته شود به طوری که در هنگام دست زدن یا حمل شدن نشکند. همچنین کاشی های کوچک دیوار را می توان بسیار نازک تر ساخت.

مزایای پانل بتنی نما جی اف ار سی - GFRC
مزایای پانل بتنی نما جی اف ار سی

توانایی ساخت پانل های سبک :

گرچه تراکم نسبی جی اف آر سی شبیه به بتن است، پانل های بتنی نما GFRC یا GRC می توانند از پانل های بتنی سنتی نازک تر باشند، و آنها را سبک تر می کند.

فشرده سازی بالا، انعطاف پذیری و مقاومت کششی :

دوز بالای فیبرهای شیشه ای منجر به استحکام کششی بالا می شود در حالیکه محتوای پلیمری بالا باعث می شود بتن انعطاف پذیر و مقاوم در برابر ترک خوردگی باشد.

مهم ترین خواص پانل بتنی جی اف ار سی - GFRC
خواص پانل بتنی جی اف ار سی
استفاده از GRC یا GFRC در نمای ساختمان
استفاده جی آر سی در نمای ساختمان

بتن الیافی مسلح به الیاف شیشه كاربرد ویژه‌ ای در تولید قطعات نما دارد. به گونه‌ای كه امكان تولید قطعات با ابعاد بزرگ و ضخامت بسیار كم در حدود 1 سانتی متر را فراهم می‌نماید.

از دید صنعتی، نماهای اجرا شده به روش‌ های معمول و با استفاده از مصالح و روش‌های اجرای سنتی نه تنها پاسخگوی حجم بالای ساخت و ساز های بلند مرتبه و پیچیده نمی‌باشد، بلكه از نظر اقتصادی و ایمنی نیز توجیه پذیر نیست.

استفاده از GRC یا GFRC در نمای ساختمان

سخن پایانی

مجموعه ریکو با دارا بودن گروه مجرب طراحی با بازدید رایگان از پروژه و مشاوره و برآورد قیمت بر اساس توان مالی کارفرما اقدام به طراحی حرفه ای فضا کرده و با عقد قرارداد رسمی وارد پروژه شده و براساس زمان بندی منظم و نقشه های اجرایی قدم به قدم پروژه را پیش برده و در تمام مراحل با در نظر گرفتن سابقه شرکت و انصاف کار تحویل کارفرما می گردد.

تیم ریکو در خدمت شماست​

جهت مشاوره حضوری و راهنمایی بیشتر با شماره (۰۹۱۲۴۸۵۷۶۲۵) در تماس باشید.​
تماس با ما
4.3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «جی اف آر سی-GFRC چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما