سود بساز و بفروشی کم شد-مشاوره املاکی

سود بساز و بفروشی کم شد

فعالان بازار ساخت و ساز می‌گویند که صعود قابل توجه قیمت مسکن در ایران باعث شده است که قدرت خرید مردم به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داشته باشد و همین مساله موجب رکود طولانی در بازار مسکن ایران شود.

آخرین گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن در مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که حجم معاملات ملکی تهران در مهر امسال به پنج هزار و ۴۷۱ فقره رسیده، این در حالی است که مهر سال گذشته تعداد معاملات مسکن تهران هشت هزار و ۶۵۶ فقره بوده است که این گزارش حاکی از کاهش ۳۶.۸ درصدی معاملات ملکی در ۱۲ ماه منتهی به مهر ۱۴۰۰ دارد.

حسن محتشم ، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران به اقتصاد آنلاین می‌گوید که صرف نظر از رکود طولانی و خواب سرمایه در بازار مسکن، سود ساخت و ساز جذابیت خود را از دست داده و برخلاف سال‌های گذشته، از ابتدای امسال تاکنون بازدهی بازار مسکن کمتر از نرخ تورم بوده است و همین مساله میل به مهاجرت را برای سازندگان مسکن ایجاد کرده است.

محتشم تاکید می‌کند: گرچه ارزش لیر ترکیه رو به سقوط است و وضعیت اقتصادی این کشور چندان مساعد نیست اما بخش مسکن سودآور است و دولت ترکیه از فعالان صنعت ساختمان‌سازی حمایت‌های زیادی دارد. این در حالی است که در ایران سازندگان مسکن برای ورود به یک پروژه ساخت و ساز مجبور به پشت سر گذاشتن بروکراسی طولانی و گرفتن مجوزهای متعدد هستند.

در ترکیه اما ماجرا کمی متفاوت است و در دو سال گذشته رسانه‌های ترکیه از صعود نرخ تورم مسکن در این کشور خبر داده‌اند و در حالی که بانک مرکزی این کشور نرخ تورم را در ۱۲ ماهه منتهی به اگوست ۲۰۲۱ حدود ۱۹.۴ درصد اعلام کرده‌اند، رشد قیمت مسکن ترکیه در یکسال گذشته ۳۲.۴ درصد اعلام شده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
تماس تلفنی با ما